Piercing bakım kılavuzu

blog4

Yeni bir piercing yaptırdınız ve ne yapmanız gerektiğini gerçekten bilmiyor musunuz? Sakin olun ve arkanıza yaslanın burada anlatacaklarımı uygulayarak gerçekten de sorunsuz ve sağlıklı bir piercinge sahip olabilirsiniz.

Genelde ilk piercingini yaptıran insanlarda durumun yarattığı endişe ve heyacanla anlatılan bakım tavsiyeleri ya unutulur yada üşenilerek uygulanmaz. Bu durum sürekli sorun yaratan kabus gibi bir piercign tecrübesiyle karşılaşmanıza neden olabilir.

Bu duruma düşmemek için uymanız gereken 5 altın kural bulunuyor.
 1. Piercinginizi temiz tutun
 2. Ellerinizi yıkamadan dokunmayın
 3. İyileşmeden piercinginizi değiştirmeyin
 4. Orada olduğunu unutmayın
 5. Delim sonrası oluşabilecek sorunların farkında olun
Piercingimi nasıl temiz tutucam? Küpeyi ne zaman değiştirebilirim? Piercingime dokunabilirmiyim?
tarzı sorularınızı duyar gibiyim. Panik yapmayın arkanıza yaslanın ve dikkatinizi buraya verin ilk kuralla başlayalım.
1# Piercinginizi temiz tutun:
Piercinginizin gerçekten sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesini istiyorsanız kesinlikle temiz tutmak zorundasınız.Yeni yapılmış piercingi temizlemek için genel olarak kullanılan iki yöntem vardır .
 • ilk yöntem antibakteriyel sıvı sabun , bebek şampuanı veya piercing temizleme sabunlarıyla piercingi ve bulunduğu bölgeyi günde iki defa sabun artığı kalmayacak şekilde yıkayarak yapılır.Yıkanan bölge kağıt havlu kullanılarak kurutulmalıdır.
profesyonel tavsiye : Etkili bir yöntemdir fakat cildi ve piercing bölgesini aşırı kurutabilir.
 • İkinci yöntem dışarıdayken hızlı ve pratik bir şekilde piercinginizi temiz tutmanızı sağlayacak tuzlu su çözeltisidir.
Bunun için eczanelerde satılan hazır okyanus sularını yada piercing iyileştirme ve temizlemesi için hazırlanmış hazır bakım ürünlerini kullanabilir, isterseniz bu çözeltiyi distile su ve iyotsuz deniz tuzu kullanarak(bir bardak suya çay kaşığının 1/4 oranında deniz tuzu) kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Deniz tuzu veya okyanus suyunu piercingin üzerine sıkarak (dökerek) 15-20 saniye boyunca uygulayın. Göbek bölgesinde sırt üstü uzanarak göbek çukurunuza spreyi sıkıp 3-5 dakika beklemelisiniz.Ağız bölgesinde günde 3 kez 30 saniye gargara yapmalısınız. Küpe etrafında kabuksu oluşumlar varsa kağıt havluyla temizlemelisiniz.
2 # Ellerinizi yıkamadan dokunmayın
Unutmayın ki yeni piercinginiz ilk bir haftalık süreçte çok hassas ve enfeksiyona açık olacaktır. Piercing vücudunuzda yeni olduğu için sürekli oynama ve dokunma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Piercinglerinize ellerinizi anti bakteriyel sabunla yıkamadan kesinlikle dokunmayın eğer mümkünse muayne eldiveni kullanmayı tercih edin.Ellerinizde ki bakteriler piercinginizi enfeksiyona sürükleyebilir.
3# İyileşmeden piercinginizi değiştirmeyin
İlk delim uygulamalarında belli bölgelerde şişme oranları gözetilerek uzun küpelerle delim yapılır. Unutmayın ki ilk delim de kullanılan materyaller yaranın sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için tasarlanmıştır ,iyileşmemiş bölgede küpe değiştirmek yaranın yeniden açılması ve enfeksiyon gibi pek çok riski beraberinde getirmektedir. Piercinginizi yaptırdığınız yerin tavsiye ve önerilerine mutlaka uyun. Piercinglerin iyileşme süreleri bölgeye bağlı olarak değişir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir.İyileşme süreci tamamlanmadan önce iyileşmiş gibi görünebilir. Sabırlı olun ve tüm iyileşme süresi boyunca temiz tutun.

 

Piercing iyileşme süreleri
Göbek bölgesi iyileşme süresi : 2-4 ay
Helix kıkırdak iyileşme süresi : 3-6 ay
Burun bölgesi iyileşme süresi : 2-3 ay
Dil bölgesi iyileşme süresi : 4- 6 hafta
Kaş bölgesi iyileşme süresi : 2-3 ay
Dudak bölgesi iyileşme süresi :2-3 ay
Göğüs bölgesi iyileşme süresi :9-10 ay
Kulak memesi iyileşme süresi :4-6 hafta
Septum bölgesi iyileşme süresi :6-8 hafta

Bu süreler uygulanan bakım sıklığına ve metabolizmaya göre değişiklik gösterebilir.

İlk piercing değişiminizi mutlaka profesonel birine yaptırın, küpeyi çıkartma veya takma sorunu yaşamamanız için bu gerekli olabilir. Piercing küpesi bir kaç istisna durum haricinde(kullanılan materyalin kalitesizliği,kullanılan küpenin kısa gelmesi gibi)kesinlikle iyileşmeden değiştirilmemelidir.

4 # Orada olduğunu unutmayın
Artık yeni bir piercinginiz var ve ona alışmak için biraz daha zamana ihtiyacınız.Yüz bölgesinde piercing sahibiyseniz mutlaka giyinirken ve soyunurken dikkatli olun, havluyla yüzünüzü kurularken de aynı hassasiyeti göstermek zorundasınız. Kulak bölgesinde ki yeni piercingler için de bir kaç gün üzerine yatmamak da iyi bir fikir olabilir.Kulaklık kullanıyorsanız bir süre kulak içi kulaklığınıza elveda diyebilirsiniz.
Göbek bölgesi piercinglerinde 2-3 hafta düşük bel ve göbeğinize baskı uygulayacak giysilerden uzak durun.Eğer piercinginiz diliniz,yanağınız ya da dudağınızda ise oynamayın, yemek yerken zorlamayacak şeyler tüketmeye çalışın. Göğüs bölgesinde piercing sahibiyseniz pamuklu ürünler giymeyi tercih edin.Dikkat etmediğiniz ve piercinginize takılan , çarpan,sürten,baskı uygulayan herşey hem canınızı acıtacak hemde iyileşme süresini uzatacaktır.
Yüz bölgesinde saç spreyi , saç boyası gibi kimyasallardan uzak tutun.Alkol ve nikotini azaltın, kan inceltici ilaçlardan uzak duru bunlar iyileşme sürecini uzatır.Kaybolması ihtimaline karşı mutlaka yanınızda yedek piercing topları bulundurun.
5# Delim sonrası oluşabilecek sorunların farkında olun
Piercing yaptırdıktan sonraki günlerde yaşayabileceğiniz belli başlı sorunlar oluşabilir .Bu sorunlar hakkında yeterli bilgiye sahip olursanız gerekli önemleri almanız da o kadar kolay olur.En çok karşılaşılan sorunlar şunlar:
Şişme: Eğer ilk bir kaç günlük süreçte piercinginiz şişti ise ve kullanılan küpe kısa geliyorsa bir an önce piercinginizi yaptırdığınız yer veya kişi ile görüşmelisiniz.Genellikle dil ve dudak bölgelerinde sıklıkla karşılaşılan bu durum uzun küpeyle değiştirilerek çözülebilir.Kısa küpe değiştirilmez ve çok fazla basınç görürse dil veya dudakta daha derin yaralar oluşturabilir. Hangi bölgede olursa olsun Enfeksiyon riski artar.
Alerjik Reaksiyon :Delik bir kaç gün sonra ki süreçte çok fazla kaşınıyorsa, aşırı kızarmış veya aşırı şişmiş duruma gelirse kullanılan piercing küpesinin malzemesi alerjik reaksiyona yol açmış olabilir.Bu alerjik reaksiyon büyük olasılıkla kullanılan kalitesiz titanyum veya cerrahi çelik küpeden kaynaklanıyordur.Genelde reaksiyonlar ucuz küpelerin alaşımında yüksek miktarda nikel bulunmasından kaynaklanmaktadır.Kaliteli Cerrahi Çelik ve titanyum günümüzde hala piercing için kullanılan en kaliteli malzemelerdir.
BIOPLAST hassas cilde sahip kişiler için iyi bir hipo-alerjik alternatiftir.
Enfeksiyon : Eğer piercing deliğinizde kalın,sarı iltihap,etrafında kızarıklık ve cildinizde ateşlenme ateşlenme hissederseniz, hemen okyanus suyu kullanmaya başlayın, eğer septomlar ağırlaşır veya devam ederse mutlaka doktora görünün. Enfeksiyon sıklıkla temiz tutulmayan ve kirli ellerle yeni piercinge dokunmayla oluşmaktadır.
——– BUNLARI ASLA YAPMAYIN ——
 • Piercing yaranızı daha iyi geleceğini düşünerek asla alkol ve oksijenli su gibi sıvılarla temizlemeyin. Bunlar sağlıklı dokulara zarar verebilir ve deriyi kurutarak iyileşme sürecini yavaşlatır.
 • En az iki hafta Antibiyotik içerikli krem kullanmayın. Kremler piercing deliğinizin etrafını kapatarak oksijen girmesini engeller, yara hava almadığı için ısınır ve nemlenir bu bakteri oluşması için mükemmel bir ortamdır.Antibiyotik kremler küçük yaralar ve kesikler için uzun vadede iyileştirmek için tasarlanmıştır.
 • Betadine® (Polividon iyot) gibi deri dezenfekte ediciler kullanmayın bu piercing gibi yaralar için çok sert gelebilir ve tahriş edebilir.Ayrıca altın rengi takıların rengini attırmaktadır.
 • Uyuşturmak için soğutucu sprey yada lidokain içerikli ağrı kesiciler kullanmayın.Soğutucu sprey uygulama sonrası sızlama yapabilir fazla sıkıldığında soğuk ısırığı meydana getirir.
Blog Comments

1 hafta önce sizde helix deldirmiştim. Şu anda okyanus suyuyla temizliyorum fakat küpeyi oynatırken bir noktada küpe takılıyor ve acıyor. Zorlayınca acıyor ve hareket ediyor. Okyanus suyu sıktığımda yumuşuyor ve rahatlıkla ileri geri hareket ediyor. Normal bir süreç mi? Bilgi verebilir misiniz?

Yorum yapın

*Please complete all fields correctly

Related Blogs