Piercing yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler.

blog5

Öncelikle söyleyeyim piercing bakmak kolay bir işlem değil, evet kesinlikle değil. Özellikle dövme bakımı ile kıyasladığınızda daha zorlu, daha uzun süren ve daha çok sabır isteyen bir süreç.
Temel hijyen kurallarına uymanızın yanı sıra yeni ve belli rutinler de kazanmanız gereken bir süreç.

Evet , katılıyorum piercing estetik bir aksesuar, kimi zaman popülerliği trend seviyesine çıksa da alttan alttan seven ve taşımaktan keyif alan özel bir kitlesi var. Bu mesleği uzun zamandır yapan biri olarak söyleyebilirim ki bu kitle de dahil olmak üzere pek çok insan piercing bakım süreci konusunda kendi tecrübeleri dışında pek bir şey bilmiyor.
Gerçekten bilgisel donanıma sahip çok az stüdyo var ve bu da insanların kötü  piercing tecrübeleri yaşamalarına neden oluyor.Bu tarz kötü tecrübeler yaşamamak için yazının devamını dikkatlice okuyun.

Güvenilir yerlerde piercing yaptırın. Piercing de dövme gibi güven işidir. Bir dövme sanatçısı çalışmasının iyileşmiş halini ne kadar önemsiyorsa piercer (delici-delimi yapan kişi ) da açtığı piercing  yarasının iyileşmiş halini o kadar önemsemelidir. Piercing deliğinin düzgün konumda açılması ve iyileşme sürecinde alacağınız destek önemlidir.

  1.  Piercing yaptırmadan önce  yapmanız gereken ilk şey öncesinde ufak da olsa bir  araştırma yapmak.
    Bakım süreçleri , iyileşme süreleri , karşılaşabileceğiniz sorunlar ve ilk delim de hangi küpeler kullanılır mutlaka ufak da olsa fikriniz olsun.
  2. Güvenilir yerlerde piercing yaptırın. Piercing de dövme gibi güven işidir. Bir dövme sanatçısı çalışmasının iyileşmiş halini ne kadar önemsiyorsa piercer da açtığı piercing  yarasının iyileşmiş halini o kadar önemsemelidir. Piercing deliğinin düzgün konumda açılması ve iyileşme sürecinde alacağınız destek önemlidir. Sadece ufak bir delik gibi düşünmeyin, uzun vadede iyileşen ve hayatınızı bir kısmında ona dikkat ederek yaşamak zorunda kalacağınızın farkında olun.Her gün düzenli olarak bakımını yapmalı , darbe ve baskı görmeyeceği şeyler giymeniz gerekeceğini hatta tragus ,anti-tragus ve daith  gibi bölgelerde bir süre kulak içi kulaklık kullanamayacağınızı, helix , forward helix, rook, industrial  gibi bölgelerde de kulak üstü kulaklık kullanamayacağınızı bilin 🙂
  3.  İlk delim küpesi seçerken mümkün olduğunca  günlük yaşamınızda sorun çıkartmayacak basit küpeler tercih edin.Küpe ne kadar aksesuar ve köşeli yüzey içerirse temiz tutmanız o kadar zor olacaktır.
  4. Cerrahi çelik küpeler güvenlidir desek de  içerisinde nikel barındırmaktadır.316 L kodu taşıyan cerrahi çelik küpeler insan vücudunda kullanıma uygundur fakat her cilt tipine uyumlu değildir. Delinmiş bölgede alerjik reaksiyon yaşamayacağınız dan emin değilseniz daha güvenli olan  hipoalerjenik  ürünlerinde (titanyum, bioplast, niobyum vb…) seçenekleriniz arasına olduğunu bilmelisiniz.
  5. Piercing acısı gerçekten de tahammül edilebilir bir acıdır.Eğer acı konusunda endişeleriniz varsa soğutucu spreylerle acının azaltıla bildiğini ama bunun da iyileşme sürecinde etkileri olduğunu bilmenizde fayda var.Piercing deliği açılmadan önce yapılan konumlandırmada mutlaka piercerın (Delici-delimi yapan kişi) önerilerini önemseyin.Yaranın açıldığı konumun  kullanışlılığı da  piercing de estetik kadar önemli bir detaydır.
  6. İlk takılan delim küpesini 2-3 aydan önce değiştiremeyeceğiniz de bilmeniz gerekenler arasında.

Yorum yapın

*Please complete all fields correctly

Related Blogs